A Xerox azonnali megoldást kínál a hazai csomagolóiparnak

Ha nagy nehézségek, áldozatok árán is, de túljutott a válságon a szakma, és lassú emelkedés várható a hazai csomagolóiparban az elkövetkező években – derül ki a GKI Digital online és telefonos adatfelvétellel végzett kutatásából, amelyben a hazai csomagolóipari vállalatok döntéshozóit kérdezték az ágazat helyzetéről, idén szeptemberben. A válaszadók visszajelzéseiből az is kiderül, hogy inkább optimista a hangulat a jövő megítélésekor. A piaci szereplők fele szerint várhatóak beruházások, kapacitásbővítések, és az ezekkel együtt járó hatékonyságnövelés révén mindenképpen fejlődés vár erre a területre.

Drasztikus piaci esés

Megtizedelte a 2008-as gazdasági válság a hazai csomagolóipart. A megrendelések drasztikusan lecsökkentek, ami miatt a szektor árbevétele a 2008-as 64 milliárd forintról egy év alatt 38 milliárd forintra esett vissza. Ezzel párhuzamosan a foglalkoztatottak száma is meredeken zuhant. Mára a hét évvel ezelőtti közel hatezer fős állományból mindössze 2770 fő maradt meg a cégek alkalmazásában.

Lassú kilábalás

A változás első jeleit 2011-től lehetett tapasztalni, majd 2012-től indult el egy stabilabbnak tűnő bővülési szakasz. Ez elsősorban az export élénkülésének volt köszönhető, mert a belső kereslet immár három éve stagnál. A szektor jövedelemtermelő képessége azonban továbbra sem mutat jelentős erősödést. A 2014-ben elért 48 milliárd forintos árbevétel mellett mindössze 200 millió forintos mérleg szerinti eredményt értek el a szektor szereplői.

Ki kell tűnni a versenytársak közül

Mindamellett, hogy a megrendelések számának növelése érdekében a piacképes ár a szektor háromnegyedénél jelenti a stratégia fő alappillérét, a legtöbb cég törekszik arra, hogy versenyképességét az általa kínált minőségi szolgáltatásokkal erősítse. Ennek megfelelően a vevői igényekhez való gyors alkalmazkodás, a kisebb számú és egyedi megrendelések teljesítése szintén egyre jelentősebbé válik az ügyfélkiszolgálásban – derül ki a GKI Digital kutatásából. Mindez együtt jár azzal is, hogy a személyre szabott megoldások,az eredetiség, a kreatív új ötletek vagy a szezonálisan változtatható csomagolások hosszú távon olyan szemponttá válhatnak, amelyek döntőek lehetnek az ügyfelek szemében a csomagolóipari cég kiválasztásánál.

Több tízmilliós beruházások előtt állunk

A szektor szereplőinek optimizmusa a beruházások tervezésekor érhető tetten. A felmérés adatai szerint a csomagolóipari cégek 70 százaléka szeretné bővíteni a kapacitását, és elsősorban csomagolóanyag-gyártó gépeket akarnak vásárolni. Jellemzően az elkövetkező egy-három éven belül képzelik el a berendezések beszerzését. A főként pályázati forrásokból és saját tőkéből finanszírozott vásárlások többsége (58 százaléka) meghaladja majd a 40 millió forintos értéket. A beruházást tervező csomagolóipari cégek számára egyértelműen a kapacitásbővítés és a technológia fejlesztése az elsődleges feladat, mellyel egyidejűleg a hatékonyság növelése is a cél. A következő három évben beruházást tervező cégek számára az általános géppark fejlesztése a legfontosabb szempont. Ugyanakkor az új beszerzésekkel növekszik a digitális nyomdagépek használata is a szektorban. A megkérdezettek nyolc százaléka már ilyen típusú berendezéssel akarja a kapacitásait bővíteni. Ezzel együtt a piac szereplői úgy látják, hogy a digitális nyomtatás hosszú távon jelentősen átalakíthatja a csomagolóanyag-gyártás folyamatait, miután a növekvő egyedi igényeket ezzel a technológiával lehet gazdaságosan és gyorsan kiszolgálni.

A Xerox azonnali megoldást kínál a hazai csomagolóiparnak

A digitalizáció csomagolóipari előretörésében a nyomdai berendezéseket gyártó vállalatok is komoly növekedési lehetőséget látnak. Ennek megfelelően a Xerox az elsők közt hajtott végre jelentős fejlesztéseket ezen a területen, és a közelmúltban sikerrel vezette be idehaza is a legújabb digitális nyomdagépét, az iGen®5 Press-t, amely a lapkapacitás, a felhasználás módja és a színigények kapcsán egyaránt alkalmazkodik az egyedi csomagolóipari elvárásokhoz, miközben a rendelkezésre állásban egyedülálló a piacon. A berendezés további előnyei közé tartozik az opcionálisan választható ötödik színegység, amely alkalmas arra, hogy a gép termelékenység-visszaesés nélkül növelje a színteret akár Pantone-színskálába tartozó, akár ismeretlen direkt szín esetében. A narancs, a zöld vagy a kék színek egészítik ki a CMYK skálát, így lehetővé válik a márkaszínek pontos megjelenítése is. A különböző színek egyezése, a munkabeállítási és a minőség-ellenőrzési automatizálás pedig olyan megoldások, amelyek biztosítják a berendezés maximális üzemidejét, és ezzel együtt a még jövedelmezőbb nyomtatás lehetőségét. Az iGen® 5 Press specifikációi köz&e
acute; tartozik a választható fényes vagy matt festékopció, amelynek köszönhetően egyedi és szemet gyönyörködtető végeredmény születhet. A kifogástalan nyomatminőségről a 2400 × 2400 dpi felbontás, az Object Oriented Halftoning, a Xerox Confident Color és az Auto Density Control megoldások gondoskodnak, illetve a berendezést felszerelték az IntegratedPLUS Finishing és a Dual Mode Sheet Feeder munkabefejező megoldással is. Médiakezelése egyedülálló, hisz a B3-asnál is nagyobb, 364 × 660 mm nyomtatási mérettel rendelkezik, és akár 640 mikron vastagságig képes nyomtatni ofszet médiákra is a berendezés, rendkívül kedvező, 7/24-es üzemeltetés mellett.

További információk a Xerox Magyarország csomagolóipari vállalkozásoknak kínált berendezéseiről a www.xerox.hu oldalon találhatóak.